пятница, 22 апреля 2016 г.

Prawie nic właściwie nie zaznaczy krawędzi trawnika albo rabaty jak niskie żywe sztachety.

Niezwykle duże, bo prawie dwumetrowe ogrodzenie stanowi barierę nie do przejścia, a w razie potrzeby zasłania sąsiadujące budynki oraz ulice. Żeby wykonać taki parkan rośliny zasadzamy naokoło granic posiadłości. O ile mamy dużo miejsca, w największym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, która przy okazji rodzi orzeszki. Jeśli wolimy ażeby nasze żywe ogrodzenie było niezmiernie wybujałe zaś przy okazji cienkie to w cieniu można je uformować z wiązu pospolitego, grabu powszechnego albo klonu. Pamiętajmy jednakże, że w momencie gdy rośliny nas przerosną, ich zmniejszanie może być dosyć utrudnione.

Nic mocno nie uwydatni linii trawy albo rabaty jak małe żywe ogrodzenie.

W miejscu zacienionym, gdzie zarówno trawa, jak i rośliny kwiatowe nie zawsze chcą satysfakcjonująco wzrastać w desygnowanych terenach, małe krzewy potrafią utrzymać zielone zaplecze w wyznaczonym miejscu czy tez osłonią gołe placki gleby. Schludnie ukształtowany niewielki żywopłot już sam notabene wystarczy za ozdobę ogródka. Na zielone ploty Poznań nadaje się porzeczka alpejska oraz bukszpan. Wiosna tylko ploty Poznań kształtowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych witkach, jakich się już nie skraca), nie tak obficie jak na słońcu, ale przecież w mrocznych katach każdy kwiatek jest widoczny. Jesienią natomiast dekorują je zgrabne jabłuszka, jakie można przerobić na konfitury.

Niewysokie ewentualnie duże zielone ogrodzenia można otrzymać z drzew iglastych.

Na nieszczęście, rośliny z tej grupy często są dużo bardziej kosztowne niż drzewa liściaste. Spośród nich najlepiej toleruje cień cis pospolity. Zwykle szeroko się rozrasta oraz należny go przycinać, pomimo tego jego wariacje Cis wolno pościć bez pomocy.Powinien się szybko kiełkował i zatrzyma filarowy zarys.

O ile wasz kącik jest bardzo zacieniony, należałoby aby żywy ostrokół rozświetlić kolorowymi plamami. Poniektórego spośród cienioznośnych wariantów maja mutacji o jasnych albo pstrych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr normalny Aureum oraz dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawda ich jasne barwy są najbardziej ekspresyjnego w słońcu, przecież nawet w śladzie liście zostają dość jasne, bez mała oświetlone promieniami.

Комментариев нет:

Отправить комментарий