понедельник, 25 апреля 2016 г.

Zielone ogrodzenie albo jak kto woli żywopłot

Żywe plot alias żywoplot


Żywopłoty z reguły spełniają role ogrodzenia, niemniej częstokroć służą także za ozdobę. Na ogól takie ogrodzenie z PCV z Sulęcina sadzi się w nasłonecznionych elementach, gdzie w mgnieniu oka rosną oraz silnie gęstnieją. Co niemiara powabu maja również takie żywe ploty, jakie prowadza przez cieniste zakątki skweru. Ciemna zieleń liści wraz z przejrzysta gdzieniegdzie plątanina witek albo kwiatami stanowią zajmujące wzrok obrazy, natomiast orzeźwiająca wilgoć, bijąca od zagłębionej w mroku gleby , sprawia iż nawet krótki spacer nieopodal takiego płotu wycisza a także rozluźnia.


Projektując ogrodzenie Poznań z żywopłotu, wypada uwzględnić role takiego parkanu, warunki które są w ogrodzie, oraz nasze preferencje a także czas który zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o zwykłym pokroju samodzielnie rosną, częstokroć również ekspansywnie kwitną, niemniej jednak chcą również sporo miejsca. Geometryczne czy tez fantazyjnie profilowane zielone ogrodzenia plastykowe mogą być bardzo wysmukłe, aczkolwiek wypada je cyklicznie przycinać i raczej nie rozkwitają. Nie bez znaczenia są także koszty zakupu roślin na parkan.Jest wobec tego nad czym się myśleć, bo takie plot aranżuje się na długi okres czasu, czasem nawet na pokolenia.


Z reguły wystarczający jest żywy plot o wysokości 1,5m. Na takie plot w zacienionym miejscu nadaje się ligustr pospolity, nadzwyczaj modny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on dużo walorów:
•ma mało wymagań,
•dobrze znosi susze,
•błyskawicznie wzrasta,
•cyklicznie podcinany ślicznie gęstnieje i nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. na wybrzeżu, nie traci zima liści, i nawet jeśli je zrzuci, to i tak gęstwina jego witek komponuje niedostępny dla wzroku parkan,
•jest tani.


Ligustr można zastąpić irga lśniąca - jesienią cudownie się przebarwia na rozmaite kolory żółci, brązu oraz czerwieni. Warto polecić tez żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota trzymają się na gałązkach aż do wiosenki.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na żywe ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. gatunki o pięknych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy kochają otaczać się użytecznymi roślinami polecamy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Można ją nadawać jej postać tylko od strony ogrodu, oraz cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, żeby rodziły owoce.


Niezmiernie wysokie, albowiem ponad dwumetrowe ogrodzenia z plastyku stanowi barierę nie do pokonania, zaś w razie potrzeby zasłania sąsiadujące budynki oraz ulice. Aby utworzyć taki parkan rośliny zasadzamy naokoło krawędzi posiadłości. Jeżeli mamy dużo miejsca, najbardziej „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, która przy okazji daje orzechy. Jeśli pragniemy by nasze żywe ogrodzenie Poznań było niesłychanie wysokie zaś zarazem wąskie to w cieniu wolno je uformować z wiązu pospolitego, grabu powszechnego czy tez klonu polnego. Pamiętajmy jednak, ze gdy rośliny nas przerosną, ich redukowanie będzie kłopotliwe.

Комментариев нет:

Отправить комментарий