среда, 27 апреля 2016 г.

Aczkolwiek głazy sztachety te są z odmiennych epok i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak iż czasem mało fachowym ślipiem trudno je odróżnić.

Wprawdzie kamienie ogrodzenie te są z różnych epok oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak iż czasami mało biegłym okiem trudno je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym kolorystykom, bezproblemowej obróbce a także względnie niskiej odpłatności. Występują w wielu rejonach Polski – piaskowiec najłatwiej wykopać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i także w Górach Świętokrzyskich. Ów towar ogrodzeniowy pozyskuje się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym sieka bądź od razu obrabia, umieszcza na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką i przekazuje do miejsca budowy balaski z plastyku na plot i furtę sztachetowa. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak scalony lepiszczem piach, jakiego ziarna nie przekraczają 2mm średnicy. Gdy lepiszczem jest np. krzemionka, tytułujemy go krzemionkowym (kwarcyt), gdy związki wapnia -wapiennym. Oprócz podstawy zlepiających występują tam także inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się kolor skał na balustrady Winylowe na plot i furtę sztachetowa, przybierają one wówczas przeróżne odcienie czerwieni, brązu i zieleni. W naturze zestawione są w warstwy o różnorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak sporych złóż kroi się największe bloki, użytkowane później np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte głazy można też siekać na sześciany o proporcjonalnych zarysach, stosowane potem w budownictwie (również na ogrodzenia). Można także je porcjować przy pomocy specjalistycznych klinów a także dłut na cienkie, nierównych konturów odłamki. Służą do układania nawierzchni ścieżek i budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne ogrodzenie plastykowe wykorzystuje się też wapienie - skały osadowe, powstałe z nagromadzonych na dnie mórz oraz jezior pozostałości organizmów żywych, najczęściej skorup małż i ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a dzięki temu łatwiejsze w obróbce, ale dodatkowo mniej trwałe. Wapienie pochodzące z dawnych er geologicznych są twardsze, można je nawet polerować zalecane na ogrodzenie plastykowe na ogrodzenie i furtkę sztachetowa. Nadają się jednak głównie do stosowania w środku budynku, dlatego że poddawane działaniu warunków atmosferycznych prędko matowieją. Wapienie wolno zastosować do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do urządzania skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie stosuje się je też do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej przydają się piaskowce krzemionkowe, jako że są odporniejsze na ścieranie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od stylu ogrodu oraz własnych zamiłowań kształt kamiennych płyt może być przeróżny – od łamanych, nierównych, aż po prosto skróconych prostokątów względnie kwadratów. Murki a także ogrodzenia PCV na plot i bramę sztachetowa unosi się z kamieni różnego zarysu, zestawionych na kamiennym ewentualnie betonowym fundamencie. Jeśli ogrodzenie powstaje spośród odłamków o nietypowych konturach, powinno się je odpowiednio łączyć tzn. tak, by forma każdego kolejnego integrował się z poprzednim. Ażeby takie ogrodzenie było solidne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe wyrwy w środku można dopełniać zaprawą cementową a także gruzem. Ogrodzenie z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły ewentualnie pustaków. Piaskowce oraz wapienie zdołamy wykorzystać też do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych a także pozostałych elementów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce stosowane do konstrukcji ogrodzenia PCV z Dębna należą do głazów mało odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz niskich temperatur w mgnieniu oka niszczeją i nabierają brzydkiego koloru. Łatwo obrastają również mchem i glonami. Można to powstrzymać pokrywając pokrywę ogrodzenia względnie rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie próbujmy ścierać zanieczyszczeń z powierzchni ogrodzenia szorstkimi narzędziami np. drucianą szczotką, bo na kamieniu mogą utrzymywać się ostre rysy. Wyspecjalizowane firmy pucują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości mechanicznego czyszczenia ogrodzenia z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeżeli jednak pożądamy, żeby głazy na ogrodzeniu migiem wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий