среда, 27 апреля 2016 г.

Aczkolwiek głazy sztachety te są z odmiennych epok i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak iż czasem mało fachowym ślipiem trudno je odróżnić.

Wprawdzie kamienie ogrodzenie te są z różnych epok oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak iż czasami mało biegłym okiem trudno je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym kolorystykom, bezproblemowej obróbce a także względnie niskiej odpłatności. Występują w wielu rejonach Polski – piaskowiec najłatwiej wykopać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i także w Górach Świętokrzyskich. Ów towar ogrodzeniowy pozyskuje się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym sieka bądź od razu obrabia, umieszcza na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką i przekazuje do miejsca budowy balaski z plastyku na plot i furtę sztachetowa. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak scalony lepiszczem piach, jakiego ziarna nie przekraczają 2mm średnicy. Gdy lepiszczem jest np. krzemionka, tytułujemy go krzemionkowym (kwarcyt), gdy związki wapnia -wapiennym. Oprócz podstawy zlepiających występują tam także inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się kolor skał na balustrady Winylowe na plot i furtę sztachetowa, przybierają one wówczas przeróżne odcienie czerwieni, brązu i zieleni. W naturze zestawione są w warstwy o różnorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak sporych złóż kroi się największe bloki, użytkowane później np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte głazy można też siekać na sześciany o proporcjonalnych zarysach, stosowane potem w budownictwie (również na ogrodzenia). Można także je porcjować przy pomocy specjalistycznych klinów a także dłut na cienkie, nierównych konturów odłamki. Służą do układania nawierzchni ścieżek i budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne ogrodzenie plastykowe wykorzystuje się też wapienie - skały osadowe, powstałe z nagromadzonych na dnie mórz oraz jezior pozostałości organizmów żywych, najczęściej skorup małż i ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a dzięki temu łatwiejsze w obróbce, ale dodatkowo mniej trwałe. Wapienie pochodzące z dawnych er geologicznych są twardsze, można je nawet polerować zalecane na ogrodzenie plastykowe na ogrodzenie i furtkę sztachetowa. Nadają się jednak głównie do stosowania w środku budynku, dlatego że poddawane działaniu warunków atmosferycznych prędko matowieją. Wapienie wolno zastosować do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do urządzania skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie stosuje się je też do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej przydają się piaskowce krzemionkowe, jako że są odporniejsze na ścieranie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od stylu ogrodu oraz własnych zamiłowań kształt kamiennych płyt może być przeróżny – od łamanych, nierównych, aż po prosto skróconych prostokątów względnie kwadratów. Murki a także ogrodzenia PCV na plot i bramę sztachetowa unosi się z kamieni różnego zarysu, zestawionych na kamiennym ewentualnie betonowym fundamencie. Jeśli ogrodzenie powstaje spośród odłamków o nietypowych konturach, powinno się je odpowiednio łączyć tzn. tak, by forma każdego kolejnego integrował się z poprzednim. Ażeby takie ogrodzenie było solidne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe wyrwy w środku można dopełniać zaprawą cementową a także gruzem. Ogrodzenie z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły ewentualnie pustaków. Piaskowce oraz wapienie zdołamy wykorzystać też do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych a także pozostałych elementów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce stosowane do konstrukcji ogrodzenia PCV z Dębna należą do głazów mało odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz niskich temperatur w mgnieniu oka niszczeją i nabierają brzydkiego koloru. Łatwo obrastają również mchem i glonami. Można to powstrzymać pokrywając pokrywę ogrodzenia względnie rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie próbujmy ścierać zanieczyszczeń z powierzchni ogrodzenia szorstkimi narzędziami np. drucianą szczotką, bo na kamieniu mogą utrzymywać się ostre rysy. Wyspecjalizowane firmy pucują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości mechanicznego czyszczenia ogrodzenia z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeżeli jednak pożądamy, żeby głazy na ogrodzeniu migiem wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

понедельник, 25 апреля 2016 г.

Zielone ogrodzenie albo jak kto woli żywopłot

Żywe plot alias żywoplot


Żywopłoty z reguły spełniają role ogrodzenia, niemniej częstokroć służą także za ozdobę. Na ogól takie ogrodzenie z PCV z Sulęcina sadzi się w nasłonecznionych elementach, gdzie w mgnieniu oka rosną oraz silnie gęstnieją. Co niemiara powabu maja również takie żywe ploty, jakie prowadza przez cieniste zakątki skweru. Ciemna zieleń liści wraz z przejrzysta gdzieniegdzie plątanina witek albo kwiatami stanowią zajmujące wzrok obrazy, natomiast orzeźwiająca wilgoć, bijąca od zagłębionej w mroku gleby , sprawia iż nawet krótki spacer nieopodal takiego płotu wycisza a także rozluźnia.


Projektując ogrodzenie Poznań z żywopłotu, wypada uwzględnić role takiego parkanu, warunki które są w ogrodzie, oraz nasze preferencje a także czas który zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o zwykłym pokroju samodzielnie rosną, częstokroć również ekspansywnie kwitną, niemniej jednak chcą również sporo miejsca. Geometryczne czy tez fantazyjnie profilowane zielone ogrodzenia plastykowe mogą być bardzo wysmukłe, aczkolwiek wypada je cyklicznie przycinać i raczej nie rozkwitają. Nie bez znaczenia są także koszty zakupu roślin na parkan.Jest wobec tego nad czym się myśleć, bo takie plot aranżuje się na długi okres czasu, czasem nawet na pokolenia.


Z reguły wystarczający jest żywy plot o wysokości 1,5m. Na takie plot w zacienionym miejscu nadaje się ligustr pospolity, nadzwyczaj modny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on dużo walorów:
•ma mało wymagań,
•dobrze znosi susze,
•błyskawicznie wzrasta,
•cyklicznie podcinany ślicznie gęstnieje i nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. na wybrzeżu, nie traci zima liści, i nawet jeśli je zrzuci, to i tak gęstwina jego witek komponuje niedostępny dla wzroku parkan,
•jest tani.


Ligustr można zastąpić irga lśniąca - jesienią cudownie się przebarwia na rozmaite kolory żółci, brązu oraz czerwieni. Warto polecić tez żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota trzymają się na gałązkach aż do wiosenki.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na żywe ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. gatunki o pięknych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy kochają otaczać się użytecznymi roślinami polecamy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Można ją nadawać jej postać tylko od strony ogrodu, oraz cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, żeby rodziły owoce.


Niezmiernie wysokie, albowiem ponad dwumetrowe ogrodzenia z plastyku stanowi barierę nie do pokonania, zaś w razie potrzeby zasłania sąsiadujące budynki oraz ulice. Aby utworzyć taki parkan rośliny zasadzamy naokoło krawędzi posiadłości. Jeżeli mamy dużo miejsca, najbardziej „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, która przy okazji daje orzechy. Jeśli pragniemy by nasze żywe ogrodzenie Poznań było niesłychanie wysokie zaś zarazem wąskie to w cieniu wolno je uformować z wiązu pospolitego, grabu powszechnego czy tez klonu polnego. Pamiętajmy jednak, ze gdy rośliny nas przerosną, ich redukowanie będzie kłopotliwe.

пятница, 22 апреля 2016 г.

Prawie nic właściwie nie zaznaczy krawędzi trawnika albo rabaty jak niskie żywe sztachety.

Niezwykle duże, bo prawie dwumetrowe ogrodzenie stanowi barierę nie do przejścia, a w razie potrzeby zasłania sąsiadujące budynki oraz ulice. Żeby wykonać taki parkan rośliny zasadzamy naokoło granic posiadłości. O ile mamy dużo miejsca, w największym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, która przy okazji rodzi orzeszki. Jeśli wolimy ażeby nasze żywe ogrodzenie było niezmiernie wybujałe zaś przy okazji cienkie to w cieniu można je uformować z wiązu pospolitego, grabu powszechnego albo klonu. Pamiętajmy jednakże, że w momencie gdy rośliny nas przerosną, ich zmniejszanie może być dosyć utrudnione.

Nic mocno nie uwydatni linii trawy albo rabaty jak małe żywe ogrodzenie.

W miejscu zacienionym, gdzie zarówno trawa, jak i rośliny kwiatowe nie zawsze chcą satysfakcjonująco wzrastać w desygnowanych terenach, małe krzewy potrafią utrzymać zielone zaplecze w wyznaczonym miejscu czy tez osłonią gołe placki gleby. Schludnie ukształtowany niewielki żywopłot już sam notabene wystarczy za ozdobę ogródka. Na zielone ploty Poznań nadaje się porzeczka alpejska oraz bukszpan. Wiosna tylko ploty Poznań kształtowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych witkach, jakich się już nie skraca), nie tak obficie jak na słońcu, ale przecież w mrocznych katach każdy kwiatek jest widoczny. Jesienią natomiast dekorują je zgrabne jabłuszka, jakie można przerobić na konfitury.

Niewysokie ewentualnie duże zielone ogrodzenia można otrzymać z drzew iglastych.

Na nieszczęście, rośliny z tej grupy często są dużo bardziej kosztowne niż drzewa liściaste. Spośród nich najlepiej toleruje cień cis pospolity. Zwykle szeroko się rozrasta oraz należny go przycinać, pomimo tego jego wariacje Cis wolno pościć bez pomocy.Powinien się szybko kiełkował i zatrzyma filarowy zarys.

O ile wasz kącik jest bardzo zacieniony, należałoby aby żywy ostrokół rozświetlić kolorowymi plamami. Poniektórego spośród cienioznośnych wariantów maja mutacji o jasnych albo pstrych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr normalny Aureum oraz dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawda ich jasne barwy są najbardziej ekspresyjnego w słońcu, przecież nawet w śladzie liście zostają dość jasne, bez mała oświetlone promieniami.